Awards for Excellence in Undergraduate Teaching

Recipient List

2012 
Terry Bishop, Management
Nancy LaCursia, Nursing & Health Studies
Andrea Radasanu, Political Science
2011
Michael Konen, Geography
Michael Morris, Foreign Languages & Literatures
Brendan Swedlow, Political Science
2010
J.D. Bowers, History
Dennis Cessarotti,Technology
Kenneth Gasser, Biological Sciences
2009
Mylan Engel, Philosophy
Lesley Rigg, Geography
Jeanette Rossetti, Nursing
2008
Anne Britt, Psychology
Ed Klonoski, Music
Melissa Lenczewski, Geology and Environmental Geosciences
2007
Judith Lukaszuk, Family, Consumer and Nutrition Sciences
Carla Montgomery, Geology and Environmental Geosciences
Julie Robertson, Nursing
2006
Katharina Barbe, German
Lisa Finkelstein, Psychology
David Gunkel, Communication
2005
Julie Hillery, Family Consumer and Nutrition Science
Lee Shumow, Leadership, Educational Psychology & Foundations
Allan Zollman, Mathematical Sciences
2004
Kristen Myers, Sociology
Amy Newman, English
Lawrence Stoffel, Music
2003
Jenny Parker, Kinesiology and Physical Education
Joseph Scudder, Communication
David Sinason, Accountancy
2002
Richard Blecksmith, Mathematical Sciences
James Giles, English
Christopher Jones, Political Science
2001
Rick Ridnour, Marketing
William Koehler, Music
Judith Testa, Art
2000
Donald E. Hardy, English
Ayhan Lash, Nursing
Ronnie Wooten, Music
1999
Daniel Grubb, Mathematical Science
Chhiu-Tsu Lin, Chemistry and Biochemistry
Kathleen Propp, Communication Studies
1998
David S. Ballantine, Jr., Chemistry
Linda M. Johnson, Accountancy
Jay A. Stravers, Geology
1997
Dianne Cearlock, Allied Health
Angela Powers, Communication
Stephen Squires, Music
1996
Elizabeth Kay, Allied Health
Sean Shesgreen, English
Gordon Hilton, Political Science
1995
Gary Glenn, Political Science
Bernard Harris, Mathematical Sciences
Promod Vohra, Technology
1994
Arthur Doederlein, Communication Studies
Henry Leonard, Mathematical Sciences
Seymour Simon, Psychology
1993
Curtiss Behrens, Management
Harvey Blau, Mathamatical Sciences
B. Diane Kinder, Educ. Psychology, Counseling, & Special Education
1992
Arra M. Garab, English
Antonio J. Garcia, School of Music
Sondra King, Human and Family Resources
1991
David E. Keys, Accountancy
Charles Larson, Communication Studies
Charles J. Olson, School of Art
1990
William Blair, Mathematical Science
Robert LaConto, Journalism
Helen Merritt, School of Art
1989
Jeffrey Chown, Communication Studies
Curtis Norton, Accountancy
Carl Roskott, Music
1988
William Johnson, English
Randall Newsom, Theatre Arts
Ahmed Rifai, BSA
1987
Donald Brod, Journalism
Elliott Lessen, LDSE
Peter Nicholls, Math
1986
John Beachy, Math
Darrell E. Newell, Electrical Engineering
J. Patrick White, History
1985
Arnold Hampel, Biological Sciences
Richard H. Howland, Marketing
William Snyder, Chemistry
1984
Sue Warrick Doederlein, English
Kuo-Huang Han, Music
John R. Simon, Accountancy
1983
Charles A. Pennel, English
William M. Shearer, Communicative Disorders
Harold O. Wright, Jr., BEAS
1982
Laszlo Hanzely, Biological Sciences
Askari H. Kizilbash, Marketing
Avra Liakos, Art
1981
Jaroslaw Komarynsky, Finance
F. Marion Miller, Chemistry
Diane Ragains, Music
1980
Charles (Tim) Blickhan, Music
Walter S. Dewey, Theatre Arts
Linda R. Sons, Math
1979
Floyd L. Crank, BEAS
Gustaaf Van Cromphout, English
Robert F. Wheeler, Math
1978
Jan Bach, Music
James Hendricks, Accountancy
Doris Crank, BEAS
1977
Lawrence Hapeman, LDSE
Jack Villmow, Geography
Richard Preston, Physics
1976
Esther Mocega-Gonzales, Foreign Languages and Literature
Patrick Delaney, Accountancy
Louis Mustari, Art
1975
Sharon A. Plowman, Physical Eduction
Norman Potts, Theatre Arts
John Starkey, LDSE
1974
Dimitri Liakos, Art
Margaret Wood, Speech Communiction
Ruth Woolschlager, BEAS
1973
Mazhar Hasan, Physics
Kathryn Iliff, Accountancy
Paul Steg, Music
1972
Leonard Kouba, Geography
M. Jack Parker, Speech Communication
Vernon Wills, LEPS
1971
Frank Bazeli, LEPS
Allan Dionisopoulos, Political Science
Hallie Hamilton, Journalism
Ralph Novak, Management
Elwood Smith, Music
Joe Vaughn, Chemistry
1970
Abdul Basti, Finance
Mary Frances Reed, Home Economics
John Rhoads, Sociology
1969
Arnold Fox, English
E. Edward Harris, BEAS
Edward Herbert, English
1968
J. Hubert Dunn, Physical Education
Parvine Mahmoud, Foreign Languages and Literature
Rosalie Reynolds, Chemistry
1967
John Bower, Chemistry
John Collins, History
Lucien Stryk, English
1966
Donald Kieso, Accountancy
Richard Little, Political Science
Donald Murray, English

Last Updated: 07/25/2012